Επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών

Την Πέμπτη, στις 18 Μαΐου, που είναι  Διεθνής Ημέρα Μουσείων, η Στ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα, που είναι και το μεγαλύτερο μουσείο στην Ελλάδα. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το μέγεθός του, το πλήθος και την ποικιλία των εκθεμάτων, που χρονολογούνται από την προϊστορική εποχή μέχρι τα ρωμαϊκά χρόνια. Ανακάλεσαν γνώσεις από προηγούμενες τάξεις, παρατηρώντας εκθέματα που εικονίζονται  στα βιβλία ιστορίας που έχουν διδαχθεί. Μετά από αυτή την πολύ χρήσιμη επίσκεψη, οι μαθητές έκαναν μια περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας με ένα ανοιχτό τουριστικό λεωφορείο. Κατά τη διάρκεια της περιήγησης είχαν ακουστικά και μάθαιναν πληροφορίες για τα σπουδαία ιστορικά μνημεία της πρωτεύουσας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν!