Η ιστορία του Σχολείου

Η ιστορία του Σχολείου μέσα από φωτογραφίες. (video)
Επιμέλεια :
Μαρία Ντρέλια.

Υπάρχουν κάποιες μνήμες, κάποιες εικόνες, που μας συντροφεύουν καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής μας. Θύμησες ανεξίτηλα χαραγμένες στο μυαλό και την ψυχή μας. Μια απ' αυτές το πρώτο μας σχολείο. Μικρό ή μεγάλο, παλιό ή καινούριο, μονοθέσιο ή πολυθέσιο μένει αποτυπωμένο στη σκέψη όλων μας, όσα χρόνια κι αν περάσουν.
Φέτος, συμπληρώθηκαν 90 χρόνια από την ίδρυση του σχολείου μας και στα πλαίσια της «Ευέλικτης Ζώνης» προσπαθήσαμε να το γνωρίσουμε καλύτερα, μέσα από τις αναμνήσεις παππούδων, γιαγιάδων, γονιών και γνωστών που φοίτησαν σ' αυτό. Θελήσαμε να πάρουμε μια γεύση από το «χθες» της εκπαίδευσης, προκειμένου να κατανοήσουμε και να πορευτούμε καλύτερα στο σήμερα. Ταξιδέψαμε μαζί τους στα χρόνια της σχολικής ποδιάς, του μαυροπίνακα, της βέργας, της πλάκας και του κοντυλιού. Ανασύραμε πληροφορίες, καταγράψαμε μαρτυρίες, συγκεντρώσαμε εικόνες και τα μοιραζόμαστε μαζί σας, προσφέροντάς σας και μια μυρωδιά νοσταλγίας που έφτασε ως εμάς. Σας θέλουμε συνοδοιπόρους σ' αυτό μας το ταξίδι στο χρόνο.

Ταξίδι στο χρόνο....(Λεύκωμα)

Ο Δ/ντης του Σχολείου                 Η δασκάλα της τάξης