Επίσκεψη στον Ορειβατικό Σύλλογο και το Δικαστικό Μέγαρο Κορίνθου (ΣΤ)

Την Πέμπτη 2 Οκτωβρίου οι μαθητές της Στ' τάξης με τις δασκάλες τους Κατερίνα Αναργύρου και Μαρία Γεωργίτσα επισκέφθηκαν τον Ορειβατικό Σύλλογο και το Δικαστικό Μέγαρο Κορίνθου. Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε με αφορμή σχετική ενότητα του γλωσσικού μαθήματος και του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.

Στον Ορειβατικό Σύλλογο τα παιδιά ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για τις προσφερόμενες δραστηριότητες και τον απαιτούμενο εξοπλισμό, καθώς και για τη συμβολή της πεζοπορίας και των διαφόρων μορφών αυτής στη φυσική κατάσταση του σώματος. Θαύμασαν εικόνες και βίντεο από τις εξορμήσεις του συλλόγου σε βουνά της χώρας μας, αλλά και του εξωτερικού και τέλος αναφέρθηκαν στην ψυχική ευφορία, γαλήνη και ηρεμία, καθώς και στο αίσθημα ελευθερίας που βιώνει κανείς μέσα από την επαφή του με τη φύση.

SAM 1787

Στο Δικαστικό Μέγαρο είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με εκπροσώπους του Δικηγορικού Συλλόγου, να μάθουν για την ιστορία του κτιρίου, καθώς και να ενημερωθούν για τη διαδικασία απονομής της δικαιοσύνης, αλλά και για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι δικαστικοί λειτουργοί και οι πολίτες κατά την επίλυση των υποθέσεών τους.

Δικαστικό μέγαρο

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους τους Ορειβατικού Συλλόγου και τους εκπροσώπους τους Δικηγορικού Συλλόγου Κορίνθου για την ιδιαίτερη υποδοχή που επεφύλαξαν στους μαθητές!