Δραστηριότητες και δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού (B)

Οι δραστηριότητες για τον εορτασμό της Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού με κύριο θέμα την αποδοχή της διαφορετικότητας ξεκίνησαναπό κοινού για τα δύο τμήματα της Β΄Τάξης. Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες δράσεις:

- Σύντομη ομιλία για τους στόχους της εκδήλωσης

-Προβολή video για την αξία της άσκησης και της άθλησης, τονίζοντας τη σημασία της συμμετοχής και όχι της νίκης ή του έπαθλου.

-Προβολή  δύο ταινιών για τη διαφορετικότητα και το ρατσισμό με τίτλο:<< Η υπόσχεση>> και << Το αυγό που δεν ήθελε να γίνει κατόπουλο>> με συζήτηση των προβληματισμών τους.

-Προβολή και ταυτόχρονη από τους μαθητές ανάγνωση 2 παραμυθιών για τη διαφορετικότητα με τίτλο:<<  Μια φορά κι έναν καιρό...παραμύθι στο νερό>> και << Οι εφτά χρωματιστοί ιππότες>> με διάλογο για τα μηνύματα και τα νοήματά τους.

-Συζήτηση σε κύκλο για την αποδοχή της διαφορετικότητας και την άρση του ρατσισμού και των διακρίσεων, φωνάζοντας πιασμένοι χέρι-χέρι το σύνθημα ΄΄ Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι΄΄.

Στη συνέχεια οι μαθητές  χωρίστηκαν στα τμήματά τους για εικαστικές δημιουργίες.

Οι μαθητές του Β1 ολοκλήρωσαν τρεις εικαστικές δράσεις, ομαδικού και ατομικού χαρακτήρα, οι οποίες συντέλεσαν στη δημιουργία τριών ομαδικών πανώ.

Τέλος έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια με άλλα τμήματα από την Α΄και Β΄τάξη στην αυλή του σχολείου, στα οποία προσπάθησαν  πολύ για τη νίκη αλλά διασκέδασαν και τελικά χάρηκαν ιδιαίτερα.