Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το σχολείο μας με αφορμή την "1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού" διοργάνωσε ποικίλες δράσεις με κοινό θεματικό άξονα "Ρατσισμός και Διαφορετικότητα - Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι". Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους στόχους της εκδήλωσης. Στη συνέχεια, έγινε προβολή βίντεο για την αξία της άσκησης και της άθλησης και τονίστηκε η σημασία της συμμετοχής και της προσπάθειας και όχι της νίκης ή του έπαθλου.Οι μαθητές παρακολούθησαν, επίσης, ταινίες με θέμα τη διαφορετικότητα, όπως, "η υπόσχεση", "το αυγό που δεν ήθελε να γίνει κοτόπουλο", "Τζαφάρ" κ.ά. Ακολούθησαν αγώνες διαφόρων αθλημάτων, στο προαύλιο και εικαστικές δημιουργίες καθώς και αναγνώσεις κειμένων για τη διαφορετικότητα, στην τάξη. Στο τέλος, μαθητές και δάσκαλοι χόρεψαν παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς και και είπαν ένα μεγάλο "ΝΑΙ" στον αθλητισμό και τη διαφορετικότητα και ένα μεγάλο "ΟΧΙ" στο ρατσισμό.

Οι γυμναστές του σχολείου ,που οργάνωσαν και συντόνισαν την εκδήλωση και η μουσικός μας.