Ταξιδιώτης της γραφής

Οι μαθητές της Έ τάξης πραγματοποίησαν την εκπαιδευτική δραστηριότητα "ο ταξιδιώτης της γραφής".

Μελέτησαν την ιστορική εξέλιξη της γραφής ξεκινώντας από τις σπηλαιογραφίες. Επόμενοι σταθμοί: η σφηνοειδής γραφή των Σουμέριων στη Μεσοποταμία, τα ιερογλυφικά της Αιγύπτου, το φοινικικό αλφάβητο και η γέννηση του ελληνικού αλφάβητου!

Έμαθαν επίσης πως φτιάχνονταν ο πάπυρος, η περγαμηνή , πως οι κινέζοι κατασκεύασαν για πρώτη φορά χαρτί!!

Ακόμα στους μαθητές δόθηκε η ευκαιρία για μια δημιουργική ενασχόληση και γνωριμία με τα υλικά γραφής του παρελθόντος.

Έφτιαξαν πήλινες πλάκες και έγραψαν με ξύλινες γραφίδες.

Χρησιμοποίησαν μεταλλικές γραφίδες για να γράψουν σε κέρινες πλάκες.  Αυτή ήταν μια δραστηριότητα που τους ενθουσίασε.

Έγραψαν με πένες καλαμένιες, με κοντυλοφόρο, με φτερό χήνας βουτώντας τα στο μπουκαλάκι με τη μελάνη.

Έγραψαν, έγραψαν, έγραψαν και αφού συζητήσαμε για την αξία του γραπτού  λόγου καταλήξαμε στη λατινική παροιμία:

VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT     ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΕΤΟΥΝ, ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ !!!

Για τη συγκεκριμμένη εκπαιδευτική δραστηριότητα χρησιμοποιήσαμε υλικό που  μας παραχωρήθηκε από το ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ και τους ευχαριστούμε για αυτό.