Παγκοσμια Ημέρα ζώων και πουλιών:4 Οκτωβριου (B)

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας Ζώων και Πουλιών ασχοληθήκαμε με την αντίστοιχη ενότητα στο Μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος συμπληρώντας μια εργασία στο βιβλίο μαθητή ( σελίδα 52), διαβάσαμε το βιβλίο με τίτλο<< Ζώα και φύση>>, ξεφυλλίσαμε τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας και διαπιστώσαμε  ότι πολλά έχουν σχέση και ήρωες ζώα, διαβάσαμε πληροφορίες από το Διαδίκτυο για την ημέρα και τα παιδιά ζωγράφισαν το αγαπημένο τους ζώο, γράφοντας το καθένα το μήνυμά του.Τέλος τους ανατέθηκε εργασία να βρουν πληροφορίες από όποιο μέσο ήθελαν( εγκυκλοπαίδεια, διαδίκτυο, βιβλία) για το ζώο που αγαπούν ή θα ήθελαν να γνωρίσουν καλύτερα και όλα αυτά συνέθεσαν το λεύκωμα των ζώων και των πουλιών του Β1. Οι φωτογραφίες που ακολουθούν έιναι μέρος από τη δουλειά των μαθητών μου ενώ το λέυκωμα ήδη στολεί τη βιβλιοθήκη της τάξης μας!Πολλά συγχαρητήρια για την υπέροχη δουλειά τους!!!