Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης (ΣΤ)

Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας και της σπουδαιότητας της ανάγνωσης βιβλίων από την παιδική κιόλας ηλικία, αποφασίσαμε οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης, ύστερα από σχετική συζήτηση με τη δασκάλα μας, να επιδοθούμε σε μία «Σκυταλοδρομία ανάγνωσης» λογοτεχνικών, και όχι μόνο βιβλίων.

Η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης είναι ένας αγώνας, ο οποίος μας δίνει την ευκαιρία και τα κίνητρα για τη συστηματική ανάγνωση εξωσχολικών βιβλίων. Παράλληλα, είναι ένα παιχνίδι που απελευθερώνει την δημιουργία, την χαρά και την απόλαυση και τη φαντασία μας.

Στόχος του προγράμματος, πέρα από τη δημιουργία ενός ισχυρού κινήτρου για την ανάγνωση λογοτεχνικών ή άλλων εξωσχολικών βιβλίων είναι και η ανάπτυξη ευγενούς πραγματικής άμιλλας καθώς και η επαφή μας με τα σημαντικά έργα της ελληνικής κατά κύριο λόγο, αλλά και της παγκόσμιας λογοτεχνικής κληρονομιάς. Επίσης, μέσα από ομαδικές διαδικασίες στον χώρο της τάξης μας, αναπτύσσεται η συνεργασία μεταξύ μας, η οποία ενισχύεται και από τους όρους διεξαγωγής του διαγωνισμού (ομαδική συμμετοχή).

Αρχικά δημιουργήσαμε στην τάξη μας μια δανειστική βιβλιοθήκη και χωριστήκαμε σε 4 ισάριθμες ομάδες. Οι μαθητές της κάθε ομάδας διάλεξαν ένα βιβλίο, το οποίο είχαν στη διαθεσή τους 3 εβδομάδες για να το διαβάσουν. Με την παραλαβή του βιβλίου πήραμε κι ένα σχετικό έντυπο βιβλιοπαρουσίασης, στο οποίο παρουσιάσαμε την ταυτότητα του βιβλίου και τα σπουδαιότερα γεγονότα. Στο τέλος η κάθε ομάδα παρουσίασε το βιβλίο της στις άλλες ομάδες.

1η ομάδα: Βασίλης, Ελένη, Σταυριάννα, Παναγιώτα, Παναγιώτης και Βαγγέλης. Βιβλίο: «Η καλύβα του μπαρμπα ? Θωμά»

2η ομάδα: Ηλίας, Βίβιαν, Ζέτα, Μαριάννα, Θοδωρής και Γιάννης. Βιβλίο: «20.000 λεύγες κάτω απ΄τη θάλασσα»

3η ομάδα: Καλλιόπη, Μαργαρίτα, Γεωργία, Λάρισα, Ηλίας και Γιώργος. Βιβλίο: «Τα ταξίδια του Γκιούλιβερ»

4η ομάδα: Χριστίνα, Σοφία, Μαργαρίτα, Μαρία, Νίκος και Γιάννης. Βιβλίο: «Το νησί των θησαυρών»

Στην πρώτη αυτή σκυταλοδρομία μας νικητής ήταν η 1η ομάδα, η οποία διάβασε πρώτη το βιβλίο της. Όλοι μας όμως απολαύσαμε χιουμοριστικά κείμενα, ταξιδέψαμε σε χώρους της φαντασίας, είδαμε ανθρώπινους χαρακτήρες, γεμίσαμε με διάφορα συναισθήματα και θα συνεχίσουμε τον αγώνα μέχρι το τέλος της σχολικής μας χρονιάς.