Ταξίδι στο χρόνο

Την περασμένη εβδομάδα, εμείς οι μαθητές της Ε ? τάξης κάναμε ένα ταξίδι στο χρόνο. Ναι, ναι καλά διαβάσατε...... Ένα ταξίδι στο χρόνο!

Πήγαμε σε έναν τόπο μαγικό, μπήκαμε σε μια χρονοκάψουλα και .....το ταξίδι μας στο χρόνο ξεκίνησε!

Αρχικά μεταφερθήκαμε στο  400 π.χ , στην κλασική Αγορά της αρχαίας Αθήνας και παρακολουθήσαμε τις συναθροίσεις των αρχαίων Αθηναίων και τις αθλητικές δραστηριότητες.

Μετά πήγαμε στο 150 π.χ , στα Ελληνιστικά χρόνια. Περπατήσαμε μέσα στις επιβλητικές στοές που κυριαρχούσαν στο χώρο της Αγοράς.

Στη συνέχεια προχωρήσαμε 300 χρόνια μπροστά (150 μ.χ )και βρεθήκαμε στη ρωμαϊκή Αγορά. Περιηγηθήκαμε ανάμεσα στους επιβλητικούς ναούς, τη βιβλιοθήκη, το ωδείο και άλλα θρησκευτικά και πολιτιστικά κτίρια.

Μετά μπήκαμε πάλι στη χρονοκάψουλα και επιστρέψαμε στο παρόν. Πίσω στο σήμερα και στη σχολική πραγματικότητα. .....Τι κρίμα!!

Πάντως αν κι εσείς ενδιαφέρεστε για ένα τέτοιο ταξίδι, σας πληροφορούμε ότι ο "μαγικός τόπος" είναι το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και η χρονοκάψουλα είναι το ημικυκλικό "θέατρο" εικονικής πραγματικότητας!

Ως το επόμενό μας ταξίδι..........γειά σας!