Νοεμβριος 2015

26-11-2015 : Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Στ΄τάξης στην Πινακοθήκη και στην Βιβλιοθήκη της Κορίνθου.

25-11-2015 : Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Ε΄τάξης στην Πλάκα.

child1child2

Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα των Παιδιών, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου 1989 και έχει επικυρωθεί από όλες τις χώρες του κόσμου, εκτός όμως από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και τη Σομαλία. Η Ελλάδα επικύρωσε τη συγκεκριμένη Σύμβαση στις 2 Δεκεμβρίου 1992 με το νόμο 2101, ωστόσο δεν πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός πως τα κείμενα προστασίας των παιδιών αποτελούν σε πολλές χώρες «κενό γράμμα», καθώς καταπατώνται ακόμη και τα βασικά δικαιώματα εκατομμυρίων παιδιών.
Τα άρθρα που περιέχει η Σύμβαση μπορούν να ομαδοποιηθούν σε τέσσερις ευρύτερες κατηγορίες:
Δικαιώματα επιβίωσης, (επαρκές επίπεδο διαβίωσης, στέγη, διατροφή και πρόσβαση σε ιατρικές υπηρεσίες)
Δικαιώματα ανάπτυξης- Εξέλιξης, (το δικαίωμα της εκπαίδευσης, το παιχνίδι και η αναψυχή, οι πολιτιστικές εκδηλώσεις, η πρόσβαση σε πληροφορίες και η ελευθερία της σκέψης, της συνείδησης και της θρησκείας)
Δικαιώματα Προστασίας ,(ειδική φροντίδα για προσφυγόπουλα, βασανιστήρια, κακοποίηση στο σωφρονιστικό σύστημα, ανάμειξη σε εμπόλεμες διαμάχες, εργασία ανηλίκων, χρήση ναρκωτικών και σεξουαλική εκμετάλλευση)
Δικαιώματα Συμμετοχής (την ελευθερία να εκφράζουν γνώμη, να έχουν λόγο σε ζητήματα που αφορούν στη ζωή τους, να συμμετέχουν σε οργανώσεις και να συναθροίζονται ειρηνικά).

19-11-2015 : - Επίσκεψη της Σχολικής Συνβούλου κ.Π Κρεμπς και συνεργασία με τις δασκάλες του σχολείου.
                - Διαδακτική επίσκεψη της Α΄τάξης στο 4ο Λύκειο Κορίνθου για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης "Πετώντας για την Ειρήνμη"

16-11-2015 : Αύριο 17-11-2015 στο σχολείο θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου και οι μαθητές/τριες θα σχολάσουν στις 10:00.

5-11-2015 : Την Κυριακή 8/11 στις 10:00, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων προσκαλεί μαθητές/τριες και γονείς στους Αθλητικούς Αγώνες 2015-16 που θα διεξαχθούν στον προάυλιο χώρο του σχολείου.

SAM 1974

3-11-2015 : Σας ενημερώνουμε ότι αύριο 4/11 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω Γεν. Συνέλευσης των εκπαιδευτικών.