Δεκέμβριος 2015

cristmas

ΚΑΛΑ  ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟ 2016 !!!

21-12-2015 : - Επίδοση βαθμολογίας Α΄τριμήνου και ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων για την πρόοδο των παιδιών τους.
                       - Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης από τους μαθητές/τριες της Α΄τάξης στο Λουτράκι.

18-12-2015 : -Εκκλησιασμός του σχολείου στο μητροπολιτικό ναό του Απ. Παύλου
                    -Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριων της Ε΄τάξης στο θέατρο Ακροπολ για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης ¨Τα ψηλά βουνά¨

7-12-2015 : Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριων της Γ΄τάξης στη Δημοτική Πινακοθήκη και στη Βιβλιοθήκη Κορίνθου, για παρακολούθηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

4-12-2015 : Παρακολούθηση των θεατρικών παραστάσεων "Τα ψηλά βουνά" και ¨Η παπλωματού" από τους/τις μαθητές/τριες των ΣΤ΄και Β΄ τάξεων αντίστοιχα, στην Αθήνα.

3-12-2015: - Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου και καθιερώθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το Δεκέμβριο του 1992. Ειδικά για την εκπαίδευση, η 3η Δεκέμβρη, μας υπενθυμίζει την υποχρέωση σχεδιασμού Ενός Σχολείου για Όλους, όπου όλα τα παιδιά θα απολαμβάνουν τα κοινωνικά και πολιτιστικά αγαθά και θα υποστηρίζονται στη σχολική πρόοδο και την ψυχική τους υγεία χωρίς εμπόδια και περιττούς διαχωρισμούς.

difer

-Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Ε2 στο Ειδικό Σχολείο Κορίνθου.

2-12-2015 : Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο και κάθε Πέμπτη και Παρασκευή, το σχολείο θα σχολά στις 13:15 (όλες οι τάξεις), λόγω κενού που δημιουργείται από την απουσία  εκπαιδευτικού Πληροφορικής και μέχρι την αναπλήρωσή της.

Αγαπητοί γονείς,

Σας γνωρίζουμε πως στο Σχολείο μας συστάθηκε και λειτουργεί Επιτροπή Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) για την αντιμετώπισή των δυσκολιών ή εμποδίων και επίλυση των εκπαιδευτικών αναγκών  των μαθητών μας, σύμφωνα  με το άρθρο 39 παρ.4 του Ν. 4115/2013.

Η ΕΔΕΑΥ του Σχολείου μας λειτουργεί 3 ημέρες την εβδομάδα (Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη ) και αποτελείται από τον κ. Α. Αντωνίου, διευθυντή, την κ. Σ. Ασημακοπούλου, ειδική παιδαγωγό, την κ. Ν. Μπογιανζόγλου, ψυχολόγο και την κ. Γ. Μπέκου  κοινωνική λειτουργό.

Ειδικότερα η Επιτροπή οργανώνει τις δραστηριότητές της γύρω από τους άξονες:
α) Διαγνωστική Αξιολόγηση (συγκέντρωση των αναγκαίων πληροφοριών από το κοινωνικό και οικογενειακό περιβάλλον,  χορήγηση ορισμένων δοκιμασιών για τον εντοπισμό των αναγκών του μαθητή, συμπεριλαμβανομένης της παρατήρησης στην τάξη, συναντήσεις συνεργασίας με τους γονείς κ.ά)

β) Διαμόρφωση προγράμματος διαφοροποιημένης διδασκαλίας

γ) Πραγματοποίηση συνεργατικής διεπιστημονικής αντιμετώπισης των μαθητών μέσα στην τάξη.

Περισσότερες πληροφορίες θα παρέχονται από τους εκπαιδευτικούς των τάξεων