Επίσκεψη Ολυμπιονικών στο 2ο Δημοτικό Σχολείο

Την Τρίτη 29 Μαρτίου επισκέφθηκαν το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου αθλητές από τον Σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών. Τους Ολυμπιονίκες καλωσόρισαν η Διευθύντρια του Σχολείου κα Μαρία Κωνσταντίνου και ο Δήμαρχος Κορινθίων κος Αλέξανδρος Πνευματικός.

SAM 2225

Οι μαθητές γνώρισαν τους Ολυμπιονίκες κα Μαρία Καραγιανοπούλου, η οποία διακρίθηκε στο αγώνισμα του Τζούντο, και τον κο Νίκο Ξυλούρη, ο οποίος διακρίθηκε στο άθλημα της κολύμβησης. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και τον κο Μηνά Φιλίππου, Πανελληνιονίκη του Τζούντο και εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής και τον κο. Δημήτρη Μερκούρη, ποδοσφαιριστή. Οι αθλητές μίλησαν στα παιδιά για τον θεσμό και την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, τις ιδέες και τα ιδανικά που διαπνέουν τον αθλητισμό, ενώ παράλληλα ανέφεραν προσωπικές τους εμπειρίες και προβληματισμούς.

SAM 2227

Οι αθλητές Μαρία Καραγιανοπούλου και Μηνάς Φιλίππου έκαναν επίδειξη διαφόρων τεχνικών του αθλήματος του Τζούντο και εντυπωσίασαν τους μαθητές.

SAM 2231

SAM 2234

Ειδικά για τους μαθητές της Δ' τάξης, για τους οποίους οργανώθηκε το πρόγραμμα, οι αθλητές μίλησαν για τη διαφορετικότητα και τoν εκφοβισμό, δίνοντας πολλά παραδείγματα από τον χώρο του αθλητισμού. Οι μαθητές απόλαυσαν το πρόγραμμα, ενθουσιάστηκαν από τους αθλητές, ενώ πολλοί από αυτούς είχαν τη δυνατότητα να κερδίσουν όμορφα δώρα. Στο πρόγραμμα συμμετείχε και ο κος Γιάννης Σταθόπουλος, υπεύθυνος επικοινωνίας του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών, ο οποίος και συντόνισε τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη.

SAM 2238

SAM 2241