Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Την Τρίτη 28 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν τη Βουλή των Ελλήνων. Η υπεύθυνη της ξενάγησης συζήτησε με τα παιδιά για την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, για το πολίτευμά μας και τη λειτουργία του κοινοβουλίου, ενώ περιέγραψε αναλυτικά την αίθουσα της Ολομέλειας, προβάλλοντας σχετικά βίντεο. Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη μεγάλη και εντυπωσιακή αίθουσα του Ελευθερίου Βενιζέλου, όπου έκαναν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για τη ζωή και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια. Στο τέλος παρακολούθησαν από τα θεωρεία της αίθουσας της Ολομέλειας τη συνεδρίαση της Βουλής για 10 λεπτά περίπου. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές σε ένα χώρο που συμβολίζει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο τη δημοκρατία, την καρδιά του πολιτεύματός μας.