Επίσκεψη στο Πλανητάριο

Την Παρασκευή στις 28 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ? τάξης επισκέφθηκαν το Πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδου στην Αθήνα. Παρακολούθησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα προβολή με τίτλο: "Στα μονοπάτια των άστρων". Οι μαθητές "ταξίδεψαν" στο σύμπαν και έμαθαν για τη γέννηση, την εξέλιξη και το θάνατο των άστρων. Εντυπωσιάστηκαν  από το πλήθος των αστεριών και αστερισμών του Γαλαξία μας, από  τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που έχουν μερικά από αυτά και διαπίστωσαν την αέναη διαδικασία δημιουργίας και καταστροφής των άστρων μέσα στο σύμπαν. Για άλλη μια φορά συνειδητοποιήσαμε πόσο εξαρτημένοι είμαστε από την ανεξάντλητη ενέργεια του δικού μας αστεριού, του ήλιου, που ευτυχώς θα συνεχίσει να λάμπει για αρκετά δισεκατομμύρια χρόνια ακόμα?