Έκτη Δημοτικού Δραστηριότητες Το σπίτι του ήλιου (ΣΤ΄)
Το σπίτι του ήλιου (ΣΤ΄) PDF Εκτύπωση E-mail
Σάββατο, 14 Ιούνιος 2014 20:53

Η ιδέα της δημιουργίας του ηλιακού σπιτιού μάς ενθουσίασε όλους από την αρχή της χρονιάς. Γι' αυτό, λοιπόν, στα πλαίσια του προγράμματος "ενέργεια καθαρή, η μόνη ελπίδα για τη Γη", με το οποίο ασχοληθήκαμε φέτος στην ευέλικτη ζώνη, φτιάξαμε το δικό μας "σπίτι του Ήλιου". Το ζωγραφίσαμε, δείξαμε πώς γίνεται η συνδεσμολογία του κυκλώματος και τοποθετήσαμε το φωτοβολταϊκό συλλέκτη στη σκεπή. Στη συνέχεια βγάλαμε το σπιτάκι μας στον ήλιο να φορτίσει, ανοίξαμε το διακόπτη και "εγένετο φως".

HLIOS1

HLIOS4