Έκτη Δημοτικού Δραστηριότητες Κατασκευές για ενέργεια καθαρή, μόνη ελπίδα για τη Γη (ΣΤ΄)
Κατασκευές για ενέργεια καθαρή, μόνη ελπίδα για τη Γη (ΣΤ΄) PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 15 Ιούνιος 2014 21:12

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης τη φετινή χρονιά, προσπαθώντας να ανακαλύψουν τις δυνατότητες των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, έφτιαξαν με απλά υλικά ενδιαφέρουσες κατασκευές. Συνειδητοποίησαν έτσι, με δημιουργικό τρόπο, ότι ο ήλιος, ο άνεμος, το νερό, μπορούν να μας προσφέρουν ενέργεια καθαρή και ανεξάντλητη κι ότι αυτές οι ήπιες μορφές ενέργειας χρειάζεται να αξιοποιηθούν αποτελεσματικότερα στη χώρα μας, τη "Σαουδική Αραβία των ανανεώσιμων πηγών", όπως ονομάζεται.                      Ακολουθούν μερικές από τις κατασκευές των παιδιών:

energy3  energy4

Παραδοσιακοί ανεμόμυλοι

energy9 energy8

Ανεμόμυλοι ( παιχνίδι )

energy5 energy6

Υδροστρόβιλος

energy7

Πιο απλή μορφή υδροστρόβιλου

energy1 energy2

Κονκάρδες με σλόγκαν για την ενέργεια

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 15 Ιούνιος 2014 22:04