Νοέμβριος 2013
Νοέμβριος 2013 PDF Εκτύπωση E-mail

28-11-2013 : Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Ε΄τάξης στο  Ίδρυμα Ευγενίδου (Πλανητάριο) στην Αθήνα

22-11-2013 : Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄τάξης στο  Εργαστήρι Κεραμεικής στην Αθήνα.

21-11-2013 : Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄τάξης στο  Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα.

20-11-2013 : Παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του ΠΑΙΔΙΟΥ.
google-pakgpaidi
Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα των Παιδιών, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου 1989 και έχει επικυρωθεί από όλες τις χώρες του κόσμου, εκτός όμως από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και τη Σομαλία. Η Ελλάδα επικύρωσε τη συγκεκριμένη Σύμβαση στις 2 Δεκεμβρίου 1992 με το νόμο 2101, ωστόσο δεν πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός πως τα κείμενα προστασίας των παιδιών αποτελούν σε πολλές χώρες «κενό γράμμα», καθώς καταπατώνται ακόμη και τα βασικά δικαιώματα εκατομμυρίων παιδιών.
Τα άρθρα που περιέχει η Σύμβαση μπορούν να ομαδοποιηθούν σε τέσσερις ευρύτερες κατηγορίες:
Δικαιώματα επιβίωσης, (επαρκές επίπεδο διαβίωσης, στέγη, διατροφή και πρόσβαση σε ιατρικές υπηρεσίες)
Δικαιώματα ανάπτυξης- Εξέλιξης, (
το δικαίωμα της εκπαίδευσης, το παιχνίδι και η αναψυχή, οι πολιτιστικές εκδηλώσεις, η πρόσβαση σε πληροφορίες και η ελευθερία της σκέψης, της συνείδησης και της θρησκείας)
Δικαιώματα Προστασίας ,(ειδική φροντίδα για προσφυγόπουλα, βασανιστήρια, κακοποίηση στο σωφρονιστικό σύστημα, ανάμειξη σε εμπόλεμες διαμάχες, εργασία ανηλίκων, χρήση ναρκωτικών και σεξουαλική εκμετάλλευση)

Δικαιώματα Συμμετοχής (την ελευθερία να εκφράζουν γνώμη, να έχουν λόγο σε ζητήματα που αφορούν στη ζωή τους, να συμμετέχουν σε οργανώσεις και να συναθροίζονται ειρηνικά).

15-11-2013 : Πργαγματοποιήθηκε εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου από τους μαθητές της Ε΄τάξης, παρουσία των γονέων και κηδεμόνων τους.

14-11-2013 : Την Παρασκευή 15-11-2013 στο σχολείο θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου και οι μαθητές/τριες θα σχολάσουν στις 10:00.

8-11-2013 : Εκκλησιασμός των μαθητών των Δ΄, Ε' και ΣΤ΄τάξεων στην εκκλησία του Απ. Παύλου. Ξενάγηση των μαθητών της ΣΤ΄στο ναό με αφορμή σχετικής ενότητας του μαθήματος των Θρησκευτικών,

6-11-2013 : Διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Δ΄τάξης στο Θέατρο Περιγιαλιού για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Το αρχοντόπουλο και η πανωραία»

4-11-2013 : Αύριο 5/11/13 το Σχολείο δε θα λειτουργήσει λόγω γεν. συνέλευσης των Εκπαιδευτικών Π/θμιας Εκπ/σης